2020 Model MacBook’lar USB 2.0 Bağlantı Sorunlarıyla Gündemde

Birçok 2020 MacBook Air ve MacBook Pro kullanıcısı, USB 2.0 cihazları ile yapılan bağlantıda sorunlar yaşadığını bildiriyor. Sorun, bir USB-C hub üzerinden bağlandığında USB 2.0 cihazlarının yanıt vermemesiyle ilgili. Bu problem Reddit‘te ortaya çıktı, sonrasında oldukça yaygın olduğu ve Apple forumlarında farklı kullanıcılar tarafından birçok kez bildirildiği anlaşıldı.

MacBook’un herhangi bir bağlantı noktasında harici bir USB-C hub kullanıldığında ve buna USB 2.0 aygıtları bağlandığında aygıtlar bir süre sonra yanıt vermeyi kesebiliyor. Ayrıca USB aygıtlarının bağlantısı kesildiğinde ve tekrar aynı bağlantı noktasına takıldığında aygıt tanımlanamıyor. Aynı şey bilgisayar uyku moduna geçtiğinde de yaşanıyor. Sorunu çözmek için ise bilgisayarı yeniden başlatmak gerekli.

Etkilenen cihazlar şu ana kadar 2020 MacBook Air ve MacBook Pro modelleri gibi görünüyor. Sorun 2019 ve daha eski modellerde pek görülmüş değil. Bu da yeni MacBook’larda kullanılan yonga seti veya macOS’un bu bilgisayarlarda kullanılan harici cihazları nasıl tanıdığıyla ilgili bir sorun olduğu anlamına geliyor.

Apple’ın Mac’teki USB destek sayfası, bu sorunun giderilmesi hakkında fazla bilgi sağlamıyor. Şirketin destek sayfasında paylaşılan güncel ayrıntılara göre, USB 2.0 cihazlarının USB 1.1 cihazları olarak tanındığı ve cihaz bağlantısında sorunlara neden olduğu keşfedildi.

Elektronik aygıt üreticisi Elgato ayrıca Mac USB 3.0 bağlantı noktalarına bağlandığında yaşanan USB 2.0 aygıt sorunları için bir destek sayfasına sahip. Elgato’ya göre sorun çok düşük hızlarda bağlanan USB 2.0 cihazlarıyla ilgili. Bağlı cihazın gerçek hızı en az 480 MB/sn olmalı. Elgato, bu sorun için USB 2.0 hub kullanmanın geçici bir çözüm olduğunu belirtti.